AK Parti Hakkari İl Başkanı’ndan ‘Esra Yücel’ açıklaması

AK Parti Hakkari İl Başkanlığı; Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Oğlaklı köyünde yaşayan 11 yaşındaki Esra Yücel’in aynı köyden 3 kişinin cinsel istismarına uğraması ve uçurumdan atılıp köylüler tarafından yaralı bulunmasından 8 ay sonra sanıkların tahliyesini öğrenmesi üzerine intihar etmesi olayına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Colemerg Haber’in aktardığına göre; AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya’nın, avukatı Ömer Faruk Aşkan aracılığıyla yaptığı açıklamada dosya içeriği ile ilgili verilen bilgilerin gerçeği yansıtmadığı ve Zeydin Kaya’nın olaydan 6 yıl sonra sanıkların avukatlığını üstlendiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Müvekkil Zeydin Kaya, 2022 yılında dosyada sanıkların avukatı olmuş. Yani suçun işlendiği tutuklamanın ve serbest bırakılmanın üzerinden 6 yıl geçtikten sonra sanıkların avukatlığını üstlenmiştir. Bu dönemde İl Başkanı değildir. Serbest avukatlık mesleğini icra eden bir kişidir. Dosyanın avukatı olduktan 1,5 yıl sonra İl Başkanı görevini üstlenmiştir. Sonrasında da dosyadan da çekilmiştir.

Müvekkil 22 yıldır bölgede tanınan bir avukattır. Her çevreden müvekkilleri bulunmaktadır. Avukatlık mesleğinin herhangi bir suç ile birlikte anılması ayrıca üzücüdür. Olayın özeti bundan ibarettir.

Bunun dışındaki sosyal medyada ve bir kısım basın-yayın organlarında dolaşan bütün bilgiler yalan, iftira ve algı operasyonudur. Medyadaki paylaşımlarda terör ve terör yandaşlarının yoğun bir algı operasyonu olduğu görülmektedir. Bunların gerçek niyetlerini biz çok iyi bilmekteyiz. Olaydaki gerçek suç faillerinin ortaya çıkmasını müvekkil herkesten daha fazla istemektedir. Bunu da katıldığı her celsede ısrarla dile getirmiş ve duruşma tutanaklarında da bu husus sabittir.

Bir kısım yazılı ve görsel basında ve sosyal medya mecralarında iftira atanlar, yalan haber yayanlar ve algı yapanlar hakkında gerekli yasal yollara da başvuruda bulunmaktayız. Avukatlık mesleğine bu olay nedeniyle de yapılan saldırıyı da şiddetle kınıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x