Ali Yerlikaya’nın Çökertildiğini Duyurduğu “Sarallar Çetesi” Hakkında Neler Biliniyor?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geçtiğimiz saatlerde Sarallar Çetesi’nin çökertildiğini duyurdu. Peki Sarallar çetesi kimdir, lideri kim? Sarallar çetesi çökertildi mi, lideri ne oldu?

Detaylar içeriğimizde ??

Özgür Saral önderliğindeki, halk arasında “Sarallar” olarak tanınan organize suç örgütü, İstanbul merkezli gerçekleştirilen Kafes Operasyonları sayesinde etkisiz hale getirildi.

Bu başarılı operasyon sonucunda, suç örgütüne dâhil olduğu belirlenen 24 kişi güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Peki Sarallar Çetesi kimdir?

Trabzon’un Of ilçesinden çıkıp İstanbul’da faaliyet gösteren Sarallar, organize suç dünyasının önemli bir parçasıdır.

Burhanettin Saral ve Ümit Saral liderliğindeki bu örgüt, 2021 yılı itibariyle 347 silahlı üyeye sahip olup Türkiye’nin en büyük ikinci organize suç örgütü konumundadır.

Alaattin Çakıcı’nın örgütünü takiben bu sıralamada yer alan Sarallar, ülkenin suç haritasında dikkat çeken bir konumdadır.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, bu yapılanma, 35-40 bin civarında bir taraftar kitlesiyle oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Sarallar Çetesi’nin lideri kimdir?

Örgüt içerisinde 2005 ile 2017 yılları arasında gerçekleşen eylemlerde örgüt yönetici olarak bilinen isim Alaattin Saral’dı.

Çetenin önde gelen isimleri cezaevine girdikten sonra ise çete liderliğinde adı geçen isim Özgür Saral olmuştu.

Sarallar çetesi çökertildi mi?

Sarallar çetesine Büyükçekmece Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı işbirliğiyle, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün öncülük ettiği bir operasyon düzenlendi.

Özgür Saral’ın liderliğini yürüttüğü çeteye yönelik İzmir ve İstanbul’da eş zamanlı kafes operasyonu düzenlendi ve bu operasyonda suç örgütüne dâhil olduğu belirlenen 24 kişi güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Yerlikaya, Twitter üzerinden çete ile ilgili şu açıklamaları yaptı.

“Suç örgütünün; İstanbul Esenyurt ilçesinde sitelerdeki ev sahibi ve kiracıları silah ile tehdit ederek yağmaladıkları, kendilerinden şikayetçi olan site sakinleri ve özel güvenlik görevlilerini şikayetlerinden vazgeçirmek için darp ettikleri, yabancı uyruklu şahsılara yönelik yağma eylemi gerçekleştirdikleri, sitelerdeki mülk sahiplerinin rızası ve bilgisi dışında sahte evrak düzenleyerek daireleri başka şahıslara kiraladıkları, site içerisinde evden hırsızlık suçunu işledikleri, eğlence mekanlarına silahlı saldırı düzenleyerek kasten öldürmeye teşebbüs etmek ve genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, site sakinlerini tehdit ederek fuhuş faaliyetleri yürüttükleri, Sarıyer ve Beyoğlu’nda silahla yaralamaya teşebbüs suçlarını işledikleri tespit edildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x