Bir öyle bir böyle haber dili kavga doğurdu: İsrail Ordusu ile BBC birbirine girdi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonunun ardından çıkan çatışmalar devam ederken, İngiltere merkezli “BBC News (World)”ün haber dilinde dikkat çeken hamleler oldu.

9 Ekim günü BBC’nin dünya haberlerinin paylaşıldığı X hesabında Gazze’de öldürülenler için “died” (öldü), İsrail’de öldürülenler içinse “killed” (öldürüldü) kelimeleri kullanıldı.

BBC’nin haberinde, “Gazze’deki sağlık bakanlığına göre, İsrail’in misilleme olarak başlattığı hava saldırılarının ardından Gazze’de 500’den fazla kişi öldü. Hamas’ın Cumartesi günü başlattığı saldırılardan bu yana İsrail’de 700’den fazla kişi öldürüldü” denildi.

HATAYI KABUL EDİP ÖZÜR DİLEDİ
Öte yandan BBC’nin gün içerisindeki haber bültenlerinde, İngiltere’deki Filistin’e destek yürüyüşlerini “Hamas’a destek” olarak nitelemesi, ülkede tepkilere neden oldu.
Bunun üzerine kanal 16 Ekim’de hatayı kabul “yanıltıcı bir tanımlama” kullandığını kabul etti ve özür diledi.

BBC Filistin haberlerinde ‘çifte standart’ uyguladığını kabul edip özür dilediDünya

HASTANE SALDIRISI ÖNCESİ DİKKAT ÇEKEN HABER
Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesinin vurulmasından bir gün önce BBC’nin “Hamas hastanelerin ve okulların altına tünel mi inşa ediyor?” başlığıyla yayınladığı haber ise dikkat çekti.

Hastane saldırısında “BBC” şüphesi: Bir gün önce bakın hangi haberi yaptılarDünya

180 DERECELİK DÖNÜŞ
BBC, hastanenin vurulduğu bilgisini geçerken bu defa İsrail Ordusu’nu karşısına alacak bir hamle yaptı.
İlk geçilen haberde “İsrail’in vurduğu hastane” ifadesini kullanan kuruluş, IDF Sözcüsü Daniel Hagari’nin “Hamas vurdu” iddiasını “teyid edemiyoruz” notuyla yayınladı.

İSRAİL ORDUSU’NDAN TEPKİ
BBC’nin bu tutumu bu defa İsrail Ordusu’nun tepkisini çekti. IDF’nin resmi X hesabından yapılan paylaşımda, kuruluşun hastane saldırısı konusunda kullandığı haber dilinin ekran görüntüleri alıntılanarak şu ifadelere yer verildi:
“BBC tarafsız ve bağımsız olduğunu iddia ediyor… Ancak bu iddiaları teyid edemedik. Bunun yerine soykırımcı bir terör örgütüne inanmayı seçiyorlar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x