Kayıp depremzedeler dosyasını açtık.. Türkiye Odatv’den okudu

Türkiye, 6 şubat 2023 günü, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli saat 04:17’de 7,7 büyüklüğünde meydana gelen depremle sarsıldı.

11 il etkilenmiş, çok sayıda bina yıkılmış ve binlerce kişi enkaz altında kalmıştı.

Yalnızca 9 saat sonra yine Kahramanmaraş’ta, bu defa Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi.

İlk depremde hasar alan binalar da yıkıldı, enkaz altında kalanların sayısı arttı.

Yardım çağrıları, haykırışlar, ağıtlar birbirine karıştı…

Dönemin Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın yaptığı çadır açıklaması ise bambaşka bir sarsıntı yarattı…

İki büyük depremin ardından tam 1 yıl geçti. Resmi rakamlara göre 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi yaralandı. 11 milyon vatandaş doğrudan etkilendi.

Ancak, hala haber alınamayan depremzedeler var.

DEMAKDER ile yaptığımız görüşmede 38’i çocuk olmak üzere (biri için gaiplik alındı) 147 kayıp depremzedemiz olduğunu öğrendik.

DEMAKDER aracılığı ile kayıp depremzedelerimizin yakınları ile iletişime geçtik.

Önce, kayıp çocuklarımızı konuştuk.

Ardından Aybüke Körük’ün annesi Fadime Gökçe ile iletişime geçtik. Aybüke’nin hastaneye giriş kaydı olmasına rağmen hala izine rastlanamadı.

Batuhan Güleç’in enkazdan sağ çıktığını gören görgü tanıkları olmasına rağmen kayıp. Sadece beyaz bir araca bindirilip götürüldüğü biliniyor…

Merve Ateş… Enkazdan sesini duyurdu, sağ çıkarıldı, yalnızca bacağında yarası vardı. Ambulansa bindirildi ve bir daha haber alınamadı.

Melike Kılıç, eşi ve oğlunun enkaz altında kalışlarına şahit oldu. Şoka girdi, muhtemelen bilincini yitirdi… Ancak Melike’den de bir ize rastlanmadı…

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini unutmadan, kayıp depremzedelerimizin bulunabilmesi için bu özel dosyayı hazırladığımızı tekrar belirtiyor, ve hikayeleri izlerken bir gün sizin de başınıza gelebileceği gerçeğini es geçmemenizi rica ediyoruz…

Gözde S. Kadıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x