Reddit’ten yapay zeka sektörüne dev destek

Bu hamle, yapay zeka teknolojilerinin içerik üretimindeki rolünün artırılması yönünde önemli bir adım olarak görülüyor. Reddit’in bu stratejik kararının, kullanıcı deneyimini nasıl şekillendireceği ve dijital içerik ekosistemine etkileri merak konusu olmaya devam ediyor.

Reddit’in yapay zeka modellerini eğitmek üzere içeriklerini kullanması amacıyla bir yapay zeka şirketiyle yaptığı milyonlarca dolarlık içerik lisanslama anlaşması, teknoloji dünyasında dikkat çekici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bloomberg’e göre, bu anlaşma yıllık yaklaşık 60 milyon dolar değerinde ve Reddit’in beklenen halka arzı öncesinde potansiyel yatırımcılara duyuruldu. Anlaşmanın Reddit için gelecekte daha fazla milyon dolarlık sözleşmelerin kapısını açabileceği belirtiliyor.

Reddit geçen yıl Nisan ayında şirketlere API erişimi için ücret talep etmeye başlayacağını duyurmuştu. Bu duyuruda, fiyatlandırmanın farklı katmanlarda ayrılacağı ve böylece daha küçük müşterilerin de ödeme yapabilmesinin sağlanacağı belirtilmişti.

Reddit’ten yapay zeka sektörüne dev destek

Şirketlerin, subreddit’lerdeki gönderiler ve yorumlar üzerinde chatbot’larını eğitebilmesi için bu API erişimine ihtiyacı var. Ancak, bu API aynı zamanda kullanıcılara Reddit’in resmi uygulamasından daha iyi olduğu düşünülen üçüncü parti istemciler sunan diğer geliştiriciler tarafından da kullanılıyor. Binlerce topluluk, geçen yıl protesto amacıyla kapanmış ve bu durum tüm web sitesinin istikrarını etkileyen sorunlara yol açmıştı.

Reddit, 5 milyar dolarlık bir değerleme ile önümüzdeki ay halka açılabilir. Bloomberg’e göre, web sitesi, yapay zeka şirketleriyle yaptığı anlaşmalar yoluyla büyük paralar kazanabileceğini ve gelirlerini artırabileceğini göstererek hâlâ tereddütte olan yatırımcıları ikna edebilir. Yaratıcı yapay zeka teknolojilerinin arkasındaki şirketler, çeşitli ortaklıklar aracılığıyla büyük dil modellerini veya LLM’leri güncellemek için çalışıyor. Örneğin, OpenAI zaten Business Insider ve Politico makalelerini yapay zeka modellerini eğitmek için kullanma hakkını veren bir anlaşma imzaladı. Ayrıca, CNN, Fox Corp ve Time dahil olmak üzere birkaç yayıncı ile görüşmeler içinde olduğu bildiriliyor.

OpenAI, içeriklerin telif hakkı sahiplerinin açık izni olmadan kullanıldığı iddiasıyla birkaç dava ile karşı karşıya, bunlardan biri Aralık ayında The New York Times tarafından açıldı. AI şirketi daha önce Engadget’a, yayınla “yüksek değerli bir ortaklık” için “üretken görüşmeler” yaptığını ve bu nedenle davanın beklenmedik olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x